W związku z przystąpieniem do centralizacji podatku od towarów i usług VAT faktury wystawiane na rzecz Gminy Sztabin od dnia 1 stycznia 2017 roku muszą zawierać następujące dane:

Płatnik - Gmina Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin, NIP: 846-159-78-91, Odbiorca - Urząd Gminy Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin.

Gościmy

Odwiedza nas 104 gości oraz 0 użytkowników.

andrzejkiCentrum Biblioteczno - Kulturalne w Sztabinie

serdecznie zaprasza na

zabawę Andrzejkową

24 listopada 2018 r. godz. 19:00

w świetlicy Centrum w Sztabinie, ul. Kościuszki 10

Informacje i zapisy:

tel. 87 64 12 069 oraz 87 64 12 168

Impreza koszyczkowa

AndrzejkiCentrum Biblioteczno - Kulturalne w Sztabinie

serdecznie zaprasza

wszystkie dzieci na zabawę

Andrzejkową

23 listopada 2018 r.

świetlica Centrum, ul. Kościuszki 10, Sztabin, godz. 16:00

W programie:

- magiczne tańce
- przeloty na miotle
- zumba czarownic

filmPaństwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Centrum Biblioteczno - Kulturalne w Sztabinie

zapraszają na pokaz filmu

w ramach projektu "MUZEUM W TERENIE. ETNOGRAFICZNE REMINISCENCJE FILMOWE"

Film został nagrany w roku 1968 w Jagłowie i dokumentuje technikę połowu ryb niewodem.
Film "Rybacy", na którym występuje Antoni Pycz i inni niezidentyfikowani bohaterzy.
Materiały te nigdy nie były prezentowane w miejscu realizacji, a osoby na nim występujące nie miały możliwości zapoznania się z nimi.

zaproszenieBIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY, ZYGIZADA ROBERT ZYGMUNTOWSKI, TELEWIZJA POLSKA S A, BRAIDMADE FILMS zapraszają na bezpłatny pokaz filmu pt. „Wieś pływających krów” oraz na spotkanie z reżyserem Katarzyną Trzaską.

Data: 23 listopada (piątek) godzina 18:00.

Miejsce: CEIZ Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz.

tablicaW niedzielę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku historyczno - przyrodniczego „Śladami naszych przodków”. Powstaje on dzięki współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” oraz Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Nasze dwa zespoły podobnie odczuwają i rozumieją konieczność zapisania i zaznajomienia obecnych jak i przyszłych pokoleń z historią naszych przodków, z ich kulturą, tradycją, obyczajami.

Potrzebę wytyczenia szlaku dostrzegła Małgorzata Kunda, dla której  zachowanie spuścizny minionych pokoleń i rozwój kultury naszego regionu są ważnym aspektem działania naszego stowarzyszenia. Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” Anna Matyskieła jak i cała nasza grupa bardzo chętnie przystąpiła do działania i pracy. Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi natomiast obszerną wiedzę historyczną, niezbędną do ukończenia tego kilkuetapowego przedsięwzięcia. Oprawa historyczna, merytoryczna i graficzna tablic to zasługa pana Ryszarda Korąkiewicza, członka Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Szlak tworzony będzie w kilku częściach. Wierzymy, że uda nam się go wyznaczyć do końca przyszłego roku.

pomnikOJCZYZNA – TO MY

„Potrzeba nieustającej odnowy umysłów i serc,

aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość,

uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych

i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro,

jakim jest wolna Ojczyzna”

Jan Paweł II

DożynkiPunktem kulminacyjnym w pracy rolnika, która trwa niemal przez cały rok, są Dożynki zwane inaczej Świętem Plonów. W czasie tej uroczystości rolnicy i cała społeczność wiejska organizuje się, by w atmosferze radości, braterstwa i przyjaźni podziękować za zebrane plony. Podobnie miało być i w roku bieżącym, chociaż w wyniku długotrwałej suszy plony były o wiele niższe, a w niektórych gospodarstwach straty dochodziły do 100%. Mimo tych strat w gminie Sztabin nie zrezygnowano z organizacji tradycyjnego święta Dożynek.

odsłonięcieStowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podjęło działania mające na celu zachowanie historii minionych lat. Pierwszym etapem, który pomoże zachować w pamięci ślady naszych przodków było odsłonięcie tablicy upamiętniającej założenie i rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaziewie, która działa już ponad 90 lat. Uroczystości odbyły się 11 sierpnia w Jaziewie.

festynKolejny festyn rodzinny w Jaziewie przeszedł już do historii jednak myślami będziemy powracać do niego jeszcze nie raz. I niewątpliwie będą to miłe wspomnienia. Organizatorzy włożyli bowiem mnóstwo pracy i energii, aby zorganizować tak barwną i radosną imprezę. Idąc w odwiedziny chcemy miło spędzić czas, również w tym wypadku każdy z gości liczył na dobrą zabawę. I myślę, że oczekiwania wszystkich zostały spełnione. Po raz kolejny przybywając do Jaziewa mogliśmy odczuć serdeczność, życzliwość i gościnność gospodarzy. Zarówno mali i duzi mogli znaleźć podczas imprezy coś dla siebie.

konkursTegoroczny konkurs na ozdoby wielkanocne po raz kolejny zaskoczył pomysłowością uczestników i oryginalnością prac. W konkursie wzięło udział 40 osób. Bezkonkurencyjną okazała się „kura gigant” wykonana przez Grzegorza Łapszysa z gniazdem jajek z herbami i życzeniami świątecznymi. Za pracę tę ufundowano autorowi nagrodę specjalną.

Projekt

Partnerski projekt „Wzmacnianie zasobów ochrony przeciwpożarowej w regionie przygranicznym” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG Lietuva-Polska dobiega końca. Zadanie realizowane było przez wiele miesięcy, a jego budżet wynosił 862 470,00 Euro. We wcześniejszych numerach Naszego Sztabińskiego Domu informowaliśmy o działaniach zaplanowanych w projekcie.  Przypomnę, iż dzięki jego realizacji zakupiono 3 samochody pożarnicze,  27 szt. specjalistycznych uniformów, przeszkolono ratowników OSP w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zorganizowano wspólne ćwiczenia operacyjne oraz zorganizowano pikniki i podjęto działania promujące zadanie wśród społeczności lokalnej.

klubOd października, w każdy wtorek w bibliotece w Sztabinie odbywają się rodzinne zajęcia plastyczne. Wspólne tworzenie zabawek - inicjatywa jednej z mam - budziła we mnie pewne obawy. Zastanawiałam się, czy rodzice zechcą poświęcić popołudnie na zabawę. Już pierwsze zajęcia pokazały, że pomysł był trafiony. Wszyscy z pełnym zaangażowaniem wykonywali ozdoby, wykazując się kreatywnością i zdolnościami manualnymi, jednocześnie zapominając o codziennych trudach i kłopotach.

IMG 2257W okresie ferii zimowych placówki Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie przygotowały szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Na począteku w świetlicy Centrum można było obejrzeć spektakl pt. „Złota Rybka” w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. W związku z tym, że mamy zimę – zima była tematem prowadzonych warsztatów plastycznych. Dzieci wykonywały śnieżynki z papieru, zimowe obrazki 3D z pianki do golenia i kleju oraz bałwanki z płatków kosmetycznych. Pan Jarek uczył wykonywania witraży szklanych metodą Tiffaniego. Powodzeniem cieszyły się też warsztaty kulinarne. Przyrządzono pizzę i gofry. Samodzielnie wykonane dania okazały się doskonałą przekąską i szybko znikły z talerzy. Przeprowadzono też zajęcia animacyjno-czytelnicze z wykorzystaniem chusty KLANZA oraz rozgrywki gier planszowych i bilarda. Dzieci zainteresowane szachami mogły poznać reguły tej strategicznej gry, a w najbliższej przyszłości w świetlicy Centrum planowany jest turniej szachowy, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

orszak18Tradycję Orszaku Trzech Króli rozpoczęto w Warszawie 10 lat temu, ale z każdym rokiem coraz więcej mejscowości brało udział w tym pospolitym ruszeniu gorących serc. W bieżącym roku 6 stycznia przemaszerowało przez ulice polskich miast i wsi 647 orszaków oraz kilkadziesiąt orszaków za granicą.