Dożynki Gminne w Sztabinie
Święto plonów, tradycji i wdzięczności
W niedzielę, 24 sierpnia 2025 r., mieszkańcy gminy Sztabin uroczyście obchodzili Dożynki Gminne, będące pięknym symbolem wdzięczności za trud rolników i obfitość tegorocznych plonów. Choć obchody zakłócał deszcz, nie zabrakło bohaterów tej uroczystości – rolników oraz licznie przybyłych gości, w tym: ks. Krzysztofa Bronakowskiego, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, m.in. radnych sejmiku województwa podlaskiego: Bogdana Dyjuka i Pawła Wnukowskiego, a także władz Gminy Sztabin z Wójtem Jarosławem Karpem na czele. Swoją obecnością zaszczycili również: zastępca kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Augustowie Agnieszka Truszkowska, zastępca dyrektora KOWR Oddział Białystok Szymon Wanczewski, dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Augustowie Artur Bogusław Rozmysłowicz, komendant Powiatowy Policji w Augustowie podinsp. Tomasz Zagórski, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr oraz delegaci z Banku Spółdzielczego w Augustowie, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, KRUS oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Augustowie. Liczne przybycie gości nadało uroczystości szczególny charakter.
Obchody tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna, po której uczestnicy udali się na boisko szkolne – miejsce głównych wydarzeń dożynkowych. Pierwszym punktem ceremonii było przekazanie chleba przez starostów dożynek, Elżbietę i Piotra Chodorskich z Huty, Wójtowi Gminy Sztabin, Jarosławowi Karpowi. Symboliczny gest dzielenia chleba przypomniał o wartości pracy rolników i wspólnotowym charakterze święta.
Następnie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia. Wójt Gminy Sztabin w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pracy rolników, wyraził wdzięczność za ich całoroczny trud oraz złożył mieszkańcom życzenia pomyślności i obfitych plonów w następnych latach. Z kolei zastępca kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Augustowie, Agnieszka Truszkowska, odczytała list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego skierowany do rolników i uczestników święta.
Dożynki były także okazją do uhonorowania mieszkańców gminy za ich osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. W tym roku Wójt za wzorowe prowadzenie gospodarstw i wysoką produkcję mleka nagrodził: Elżbietę i Piotra Chodorskich z Huty, Iwonę i Tomasza Karczewskich z Karolin, Renatę i Wojciecha Stolarskich z Krasnoborek, Wiolettę i Kazimierza Szkiłądź z Jamin, Małgorzatę i Stanisława Kunda z Jamin. Nagrody otrzymali także: Małgorzata Orłowska (za pracę w Caritas), Patryk Gorlewski (za zaangażowanie na rzecz utrzymania czystości na terenie gminy), Małgorzata i Bogusław Ostapowiczowie (za wzorowe prowadzenie kwatery agroturystycznej i promocję turystycznych walorów Ziemi Sztabińskiej).
Państwo Bogusława i Marek Iwaniccy, Bożena Barbara i Andrzej Kondraccy, Danuta i Marek Murawscy oraz Grażyna i Wiesław Polkowscy otrzymali nagrody za wysokie osiągnięcia w hodowli koni rasy zimnokrwistej i ardeńskiej.
Program artystyczny dożynek uświetniły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki oraz zespołu tańca ludowego i wokalnego Sztabinianki. Dużo emocji dostarczyły również konkurencje dla mieszkańców (piłowanie bala drewna, trzymanie koła i podkowy na czas, dojenie krowy), w których chętnie brali udział.
Nie zabrakło również bogato zastawionych stoisk kulinarnych. Gospodynie z parafii Jaminy, Krasnobór, Sztabin oraz KGW „FIEDORKA” z Fiedorowizny przygotowały mnóstwo smakowitych, tradycyjnych potraw i ciast, serwowanych na gustownie udekorowanych stoiskach. Na najmłodszych uczestników czekały liczne atrakcje: Kinder Hotel, Byk Rodeo, EuroBungee.
Niestety, opady deszczu utrudniły przebieg uroczystości i nieco osłabiły radość świętujących. Z tego powodu trzeba było odwołać część wieczorną dożynek, w tym występy zespołów Narwańce oraz Rada Dance ART. Organizatorzy, choć nie mogą zmienić pogody, zapewnili, że dołożą wszelkich starań, aby koncerty tych zespołów odbyły się w najbliższym, dogodnym terminie.
Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują wszystkim za przybycie. Szczególne słowa wdzięczności kierują do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie obchodów. Księdzu Krzysztofowi Bronakowskiemu dziękują za odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji rolników. Państwu Elżbiecie i Piotrowi Chodorskim za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Gospodyniom – za przygotowanie smacznych potraw. Instytucjom za przygotowanie stoisk branżowych. Pracownikom Urzędu Gminy, Centrum, a także Strażakom OSP w Sztabinie – za nieocenioną pomoc w przygotowaniach oraz troskę o bezpieczeństwo uczestników.
Małgorzata Ostrowska

Image 00001

Image 00002

Image 00003

Image 00004

Image 00005

Image 00006

Image 00007

Image 00008

Image 00009

Image 00010

Image 00011

Image 00012

Image 00013

Image 00014

Image 00015

Image 00016

Image 00017

Image 00018

Image 00019

Image 00020

Image 00021

Image 00022

Image 00023

Image 00024

Image 00025

Image 00026

Image 00027

Image 00028

Image 00029

Image 00030

Image 00031

Image 00032

Image 00033

Image 00034

Image 00035

Image 00036

Image 00037

Image 00038

Image 00039

Image 00040

Image 00041

Image 00042

Image 00043

Image 00044

Image 00045

Image 00046

Image 00047

Image 00048

Image 00049

Image 00050

Image 00051

Image 00052

Image 00053

Image 00054

Image 00055

Image 00056

Image 00057

Image 00058

Image 00059

Image 00060

Image 00061

Image 00062

Image 00063

Image 00064

Image 00065

Image 00066

Image 00067

Image 00068

Image 00069

Image 00070

Image 00071

Image 00072

Image 00073

Image 00074

Image 00075

Image 00076

Image 00077

Image 00078

Image 00079

Image 00080

Image 00081

Image 00082

Image 00083

Image 00084

Image 00085

Image 00086

Image 00087

Image 00088

Image 00089

Image 00090

Image 00091

Image 00092

Image 00093

Image 00094

Image 00095

Image 00096

Image 00097

Image 00098

Image 00099

Image 00100

Image 00101


