dzien matki i ojca w gok31 maja 2015 r. w partnerstwie ze stowarzyszeniem "Aktywny Sztabin" i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sztabinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

"Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się z antycznej Grecji. Podczas  uroczystości składano hołd bogini Rei, będącej matką wszechświata i innych bóstw. W starożytnym Rzymie istniał natomiast zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały w części zapożyczone przez zwierzchników wczesnego kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga.

Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią „matczynej niedzieli obchodzonej w XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie zwalniani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień z swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego „matczynego ciasta”. Dzień Matki świętowany jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja".

Czytaj więcej na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sztabinie